Łopatkowe Blackmer - Pompy uszczelnienia smarowanie transport pneumatyczny

Przejdź do treści

Łopatkowe Blackmer

Pompy wyporowe


Pompy łopatkowe Serii "P" mogą być stosowane do przetłaczania wielu różnych cieczy, od niskiej lepkości (paliwa), aż po produkty o dużej gęstości, korozyjne, abrazyjne, bardzo lepkie
(nawet 200 000 cSt), asfalty, żywice, kleje i o słabych właściwościach smarnych .

Załadunek - rozładunek autocystern i cystern kolejowych


Idealnie spisują się przy załadunkach/rozładunkach cystern gdyż można je uruchomić na sucho, nie trzeba wyposażać instalacji w czujniki suchobiegu i potrafią spompować medium "do końca" zasysając po zakończeniu pompowania powietrze i wstępnie przedmuchując rurociąg ssawny, tłoczny i samą pompę. Bardzo istotną zaletą jest możliwość dwukierunkowej pracy, co upraszcza instalację i ułatwia ich obsługę.Prosta zasada pracy, niskie prędkości obrotowe to gwarancja długiej żywotności - tak samej pompy jak i jej elementów składowych (łożyska, uszczelnienie mechaniczne).


 


 
Wersje materiałowe:
  • żeliwo
  • stal kwasoodporna

Łopatki mogą być wykonane z polimerów lub metalu.

Pompa może być wyposażona w płaszcz grzewczy na parę/olej lub elektryczny.
Łopatki jako główny element eksploatacyjny stanowią ułamek wartości pompy, a ich wymiana wymaga jednego klucza (demontaż pokrywy) i zajmuje zwykle kilkanaście minut. W typowych warunkach żywotność łopatek mierzy się w latach. Całą operację wymiany można dokonać bez demontażu pompy ze stanowiska.

Naprzemiennie ułożone łopatki pozwalają pracować pompie w obie strony - wystarczy zmienić kierunek pracy silnika. Takie rozwiązanie upraszcza instalację,
a sama pompa nie jest wrażliwa na przypadkowe uruchomienie jej w przeciwną stronę.

Wbudowany wewnętrzny zawór bezpieczeństwa likwiduje potrzebę dokupywania dodatkowych elementów armatury.

Pompa jest wyposażona jest w proste uszczelnienie mechaniczne pojedyncze, podwójne lub uszczelnienie sznurowe. Ze względu na niskie prędkości obrotowe żywotność uszczelnienia przekracza kilkukrotnie żywotność podobnych uszczelnień w pompach wirowych czy zębatych.


Stałość charakterystyki pracy pompy w długim okresie
Z uwagi na automatyczną regulację łopatek charakterystyka pracy pompy pozostaje niezmienna w czasie - zarówno nowa, jak i używana pompa ma identyczną wydajność i wysokość podnoszenia. Kompensacja zużycia łopatek gwarantuje stałą, wysoką szczelność wewnętrzną, która przekłada się na wysoką sprawność i mniejsze zużycie energii elektrycznej.

 
Terminale paliwowePompy łopatkowe Blackmer są powszechnie wykorzystywane na terminalach paliwowych na całym świecie i zastępują starą technologię używania pomp wirowych i zębatych. Dlaczego? Obrazuje to poniższa animacja:
Pompy łopakowe
Wraz ze zmianą poziomów w zbiornikach źródłowym-docelowym, zmieniają się ciśnienia na ssaniu i tłoczeniu - zmusza to pompę wirową do pracy w bardzo niekorzystnych warunkach - przez większą część czasu. Skutkuje to bardzo niską efektywnością - średnio 40%. Kolejne negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy to duże ugięcie wału przyczyniające się do szybkiego zużycia uszczelnień mechanicznych, łożysk oraz zjawisko kawitacji, które niszczy korpus i wirnik.

Pompy łopatkowe często są wybierane przez klientów zmęczonych serwisowaniem pomp zębatych i ślimakowych, a do najczęściej zgłaszanych zastrzeżeń należą:
 • Zębnik jest bardzo drogi - często jego cena stanowi 70% wartości nowej pompy
 • Nie lubią rzadkich mediów
 • Zębnik jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia
 • Nie mogą pracować na sucho wiec trzeba instalować czujniki suchobiegu
 • Nie mogą spompować do końca
 • Z czasem ich wydajność i ciśnienie spada
 • Niszczą strukturę produktu
 • Czasem mają więcej niż jedno uszczelnienie mechaniczne. Ślimakowe czasem mają aż 4 uszczelnienia
 • Niższa sprawność, która z czasem spada jeszcze bardziej


Pompy łopatkowe są odpowiedzią na wszystkie powyższe zastrzeżenia w stosunku do pomp wirowych, zębatych i ślimakowych.
Krzywa charakterystyki:

Wyposażając agregat pompowy w falownik można płynnie regulować wydajność układu bez zmiany ciśnienia.

Dane wymiarowe:Prezentacja pomp łopatkowych:

Ogólna mapa strony
telefon  tel. +48(32)355-00-45
tel. +48 792-939-451
Wróć do spisu treści